5 Sebeple Sanal Gerçekliğin Mimariyi Ele Geçirmesi

Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) mimariyi sonsuza kadar değiltirmek üzere, bu da demek oluyor ki her firma bu değişime nasıl tepki vereceğini düşünmek zorunda. Belki bu bir mübalağa gibi görünebilir, ama 3D Görselleştime (Render) ve bilgisayarın diğer uygulamalarının yaptığı tesir göz önüne alındığında Sanal Gerçekliğin (VR) tesiri rahatça anlaşılabilir.

 
 

Bilgisayar destekli görseller, eski el çizimi görsellerin üst sürümü gibiydi. Sanal Gerçeklik (VR) modelleri görüntülemeyi yeni bir boyuta taşıyor. Mevcut tasarım yazılımları göz önüne alındığında, Sanal Gerçeklik (VR) 3D Modelleme ve görüntülenmesinde harika yeni yollar sunuyor. Bu yüzden eğer firmanız Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisine bir sebepten ötürü soğuk bakıyor bu konuda geliştirme içine girmek için düşünüyorsa, işte size firmanız için düşünmeyi bırakıp hemen harekete geçerek mimari firma fonksiyonlarınızı geliştirmeniz için birkaç sebep;

 
 
 

1. Sanal Gerçeklik (VR) Rekabet Avantajı İmkanı Sağlıyor

Tam da burada sanal gerçeklik VR deneyimini mimarlar ve müşterileri için nasıl farklı kıldığına derinlemesine değinebiliriz. Her Mimar bilir ki proje için hazırlanan bilgisayar temelli 3D görsel-render projeyi doğru dengede anlattığı ölüçüde başarılı olabilir. İşte Sanal Gerçeklik VR kullanıcıyı projenin içine alıp yürütürken her detayı gösterebilmesiyle bu hususa büyük bir adım attırıyor.

Bu da şöyle bir rekabet avantajına dönüşür ki: Teklif aşamasındaki projede, projeye interaktif olarak dahil olan bir müşteri, sizin tasarımınızı seçmeye daha yatkın olacaktır. Meşhur tasarım platformu Dezeen’de yayınlanan bir makalede, tasarımcı ve görsellemeci Olivier Demangel Sanal Gerçeklikte yaşadığı şok edici deneyimden bahsetmiştir. Yapı hakkındaki deneyiminin inşaa bitmiş haline bu kadar yakın olabileceğine inanmakta güç çekmişti.

Yani, dürüst olmak gerekirse, rakibiniz bir sanal gerçeklik deneyimi önerirken siz 3D görsellerle müşterinizin karşışına çıkarsanız, müşterinin tercihini tahmin etmek çok da zor olmasa gerek.

 

2. Muazzam Bir Trend Yakalayan Endüstrinin Ön Saflarında Olun

Bu; rekabet başlığına çok bağlı bir başka mevzu. Eğer firmanız Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisinin mimari uygulamala boyutuna erkenden adapte olabilirse, muazzam bir trend yakalayan yeni bir endüstride yerinizi önceden almış olursunuz. Önden yerinizi almak, firmanızın bu endüstride markalaşması anlamına gelecektir.

“Sanal Gerçekliği bu alanda kullanan ilk firmalardan” olmak firmanıza uzun vadeli pazarlama avantajı sağlayacaktır. Bazı firmalar, ürünler piyasaya sürülür sürülmez adapte oluyorlar, dolayısıyla öncülerden olmak için zaman aleyhinize işliyor.

 

3. Maliyet Uygunluğu

Sanal Gerçekliğin sunduğu simülasyon imkanını, tüm mimari ile etkileşimi gerçek hayatta yaptırabilmeniz için tüm projeyi inşaa etmeniz gerekirken sanal gerçeklik sayesinde bir kaç bin dolara harika bir etkileşim ve sunum imkanı yakalayabilirsiniz.

4. Revizelerden Kurtulun

Müşteri projeyi benzersiz nefes kesici detaylarla deneyimleyebildiği zaman, neyi isteyip neyi istemediğine daha net karar verebilecektir. Bu da demek oluyor ki firmanız revize ve geri bildirimler üzerinde her zamankinden çok daha az zaman kaybedecektir.

Sanal Gerçeklik VR teknolojisinin bu noktada sunduğu başka bir avantaj ise eşyaları sanki gerçek bir dünyada fotoğraflıyor gibi renderlayabilmeniz. Ayrıca odanın ışık düğmesine basarak gece ve gündüz görünümünü müşteriniz saniyeler içinde deneyimleyebilecektir. Bu tarz bir deneyim müşteri için hem zevkli bir sürece dönüşürken, hem de tasarım hakkında hızlı karar verebilmelerini sağlayacaktır.

5. Gerçek Dünyayı Simüle Edebilirsiniz

Basit ışık açma kapama olayları simüle edilebilir. Fakat; ya mesela havaalanı, büyük ofisler gibi büyük yapı alanlarında? VR buralarda tasarımcılara gerçek dünya objelerinin tasarımla adaptasyonunu sağlayan simülasyonlara da imkan sağlıyor.

Örneğin, yapının karanlık bir bölümüne tabela gibi acil çıkış elemanlarınızı koyarak acil durum planlamanızı test edebilirsiniz. Proje çizimleri bize insanların nasıl güvenle binadan ayrılacaklarını gösterecektir, göstermeye çalışacaktır, ama insanların etrafıyla iletişime geçerken içine girecekleri psikolojiye tasarımın uygunluğunu test ettiremeyecektir.

Bunlar simülasyon teknolojisinin VR ile birlikte Mimaride kullanımın sadece başlangıç aşamaları üstelik.

Gelecekte yapılar çok daha kullanışlı ve kullanıcı dostu olacak.

 

Sanal Gerçeklik’ te Yerinizi Alın

Eğer mimaride Sanal Gerçeklik ilginizi çektiyse, şimdi tam zamanı. Bu teknolojinin mimaride önemli bir yer tutacağı aşikar, önden adapte olmanın avantajları da öyle.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? VR mimaride neleri değiştirecek? Yorum yazarak fikirlerinizi bizimle paylaşın.