Yeni yılın ilk ayında Google sıralamanız değiştiği için şaşkınsınız ve bunun sebeplerini arıyorsunuz. Klasik taktikleriniz artık işe yaramaz oldu, ne yapacağınız konusunda emin değilsiniz. E ticaret siteniz irtifa kaybederken-ki benzer durumlar facebook, instagram reklamları için de geçerli- bunu durdurmak için ne yapacağınızdan emin değilsiniz. 

İşte tüm bunların sebebi Google’ın algoritmalarında yaptığı değişiklik. Bu yazımızda bunun detaylarına göz atacağız ve neler yapabiliriz onu konuşacağız.

Google bu tweet ile temel algoritmalarında değişiklik yaptığını söyledi fakat teknik detay paylaşmadı. Fakat web sitesi yöneticilerine kendilerine sorması gereken sorular yayınlayarak aslında ne kadar büyük bir değişiklik yaptığının ipuçlarını vermiş oldu. 

Tweet’in devamında yer alan twitte Google sıralamanızı kaybediyorsanız kendinize sormanız gereken soruları yayınladı. Bunlardan da anlaşılacağı üzere artık Google’ın botları onları kandıran botlardan botlardan çok daha akıllı, ve sistemi ufak rutuşlarla-etikete boğulmuş kıza yazılar, özensiz içerikler, satın alınan backlinkler vb.- kandırmak artık neredeyse mümkün değil.

İşte o sorular: 

  • İçerikleriniz de ki bilgiler orjinal mi? Rapor, araştırma, analiz barındırıyor mu?
  • Konuyla ilgili derin, kapsamlı, eksiksiz, yüzeysel olmayan bir içerik mi?
  • İçerikleriniz anlaşılabilir bir analiz mi yoksa yüzeysel ilginç bilgiler mi?
  • İçerikleriniz kopya mı, yeniden yazım mı, yoksa orjinal mi, ne kadar özgün?
  • İçeriklerinizin başlıkları ve alt başlıkları içerikle ne kadar uyumlu?
  • İçerik başlıklarınız abartı, içeriğin doğasına uymayan, şok edici türde olmaktan kaçınıyor mu?
  •  Sayfanız yer imlerine eklenmeye değer mi, bir arkadaşınızla paylaşır mıydınız, önerir miydiniz?
  •  İçeriğiniz bir kitapta, dergide yayınlanacak kadar kaliteli mi?
  • İçerikleriniz, diğer sayfalardaki içeriklere göre ne kadar daha faydalı?
  • İçerikleriniz, sitenizi ziyaret edenlere faydalı olmak odaklı mı, yoksa arama motorlarında neyin iyi olabileceğini tahmin etmeye mi çalışıyor?

Google Web Yönergeleri

“Değişiklikler, sistemlerimizin içeriği genel olarak nasıl değerlendirdiğini iyileştirmekle ilgili. Bu değişiklikler, daha önce ödüllendirilmiş bazı sayfaların daha iyi olmasına neden olabilir.”

Google

“Temel bir güncellemenin nasıl işlediğini anlamanın yolu, 2015 yılında en iyi 100 filmin bir listesini yaptığınızı hayal etmektir. Birkaç yıl sonra 2019’da listeyi yenileyeceksiniz. Doğal olarak değişecek. Daha önce hiç var olmayan bazı yeni filmler listenize dahil olmaya aday olacak. Ayrıca bazı filmleri yeniden değerlendirebilir ve listede daha önce olduğundan daha yüksek bir yeri hak ettiklerini fark edebilirsiniz.”

Google

Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere Google’un en önem verdiği detay İçerik Kalitesi. Bunu anlayabilmek için önce biraz Google’u daha yakından tanımaya çalışalım. 

Google nasıl çalışır?

Google’un nasıl çalıştığını anlamak için Google’un herşeyini üzerine bina ettiği geniş resmi görmek gerekiyor. Google’un arama motoru direk olarak en büyük gelir kaynağı üzerine kurulu, yani Google reklamlarına. 

Hissedarları mutlu etmek ve gelir artışını sürdürmek için, insanları sitede tutmanın ve reklam gelirini artırmanın yollarını bulmaya devam etmelidir. Şirketin liderleri, yararlı bir arama motoru olmadan reklam geliri olmayacağının fazlasıyla farkında.

Google’ın en büyük hedefi, kullanıcıların ne aradığını gerçekten anlamaktır. Bu nedenle, aramaların bağlamını ve bir kullanıcının aramasının amacını öğrenmek için hep daha fazla çaba harcıyor. 

Sitenize Etkisini Nasıl Anlarsınız?

Yapmanız gereken ilk şey, sitenizin analitiklerine bakmaktır. Trafiğinizin düşüp düşmediğini ve düşüşün kaynağını görmek için Google Analytics ve Google Search Console verilerinizle işe başlamalısınız. Arama sonuçlarında büyük bir dalgalanma görüyorsanız, bunun nedeni en son algoritma güncellemesinden kaynaklanıyor olabilir. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca gözünüzü sürekli burada tutun. Bu sayede sitenizin nasıl etkilendiğini doğru anlayabilirsiniz. Eğer içerikleriniz zaten yukarıdaki sorulara uygunsa o zaman da olumlu etkilerini görebilirsiniz. Bu sitede hep clickbait yerine kaliteye önem vermeye çalıştık. Teknik bot aldatma yöntemlerine girmedik. O yüzden birkaç haftadır verilerimizde yüzümüzü güldüren sonuçlar alıyoruz. Eğer siteniz sıralamada düştüyse, şimdi önünüze geçmiş olan sitelere bakın. Siteniz bu temel güncellemeden olumsuz etkilendiyse, önemli olan panik yapmamaktır. Geliriniz arama trafiğine bağlıysa bu gerçekten zor olabilir. Sitenize objektif bir göz atmanız ve verilere dayanarak karar vermeniz gerekir. Site sahiplerinin genellikle bu değişikliklere karşı diz çökmesi tepkileri vardır. Vazgeçmeyin, sitenizi tekrar yukarı çıkarmak için çaba gösterin.