İşinizi bırakıp kendi e ticaret devinizi oluşturmaya karar verdiniz, bu harika! Ama sonraki Jeff Bezos olmadan önce, yapmanız gereken birkaç iyi plan var.

Bu yazımızda e ticaret iş planı üzerine yoğunlaşıp, konuyu derinlemesine incelemeye çalışacağız.

Neden bir iş planına ihtiyacınız var?

Biliyoruz ki e ticaret için harika bir fikriniz var ve sizi bu çok heyecanlandırıyor ve hemen başlamak için sabırsızlandırıyor, herhangi bir plana gerek olmadığını düşünüyorsunuz. LÜTFEN SESİMİZE KULAK VERİN : BUNU YAPMAYIN
Öncelikle fikirlerinizi, şüphe ve kaygılarınızı bir kağıda yazarak, işinizin hangi modele göre olduğunu bulmanız gerekiyor.

Bir iş planı hazırlamak, yazmak, tekrar tekrar düzeltmek belki çok zaman alacaktır fakat sonrasında sizi zorluklara hazır hale getireceği için para ve zaman olarak kârda olacaksınız.

Bir iş planı yaparken siz müşteriniz olursunuz, bu da herşeyi daha güzel görmenizi sağlar. 

Öyleyse bir iş planından ne beklemeliyiz?

 • Bilgelik. Nelerin tam nelerin eksik olduğunu daha iyi görürsünüz.
 • Kaynaklar. E ticaretinizi başarıya götürecek kaynakları daha iyi belirlersiniz. ( Para, ortaklar, çalışanlar vb. )
 • Yol Haritası. Nereye gideceğinizi, hedeflerinizi, yolunuzu daha net belirlersiniz.
 • Heyecan. Güzel bir iş planı yaparak işinizi doğru denkleme oturduğunuzda daha çok inanacaksınız.

1. FİKRİNİZİ TEST EDİN

Fikrinizi test etmek çok önemli bir aşamadır. Bunu basit şekilde yapabilirsiniz. Bir kağıt alın ve iş fikrinizi yazın. Bunu müşterinizle görüşeceğiniz bir dakikalık süre gibi düşünün ve onlara açıklamaya çalışın. Tekrar ve tekrar bunu yaparak fikrinizi doğru kalıba oturtmaya çalışın. Kendiniz yeterince tatmin olduğunda, aklınızda şüphe kalmadığında fikrinizin son halini iyi saklayın, sloganınızı, e ticaret sayfanızdaki hakkımızda kısmını buna göre dolduracaksınız.

Diyelim ki işiniz A kalite çöp konteynarları satmak, firmanızın ismi de Appabins olsun. Şöyle bir cümleyi kurabiliyor olmanız gerekmekte : 

“Appabins A kalite plastik çöp konteynerları satan bir firmadır. Bilhassa Sıfır Atık projesi ile kullanımı fazlasıyla zorunlu hale gelmiş olan plastik çöp konteynerlarını A kalite 1. sınıf plastikten üreterek satmaktadır. Sektöründeki en iyi sertifikalara sahiptir, en uzun kullanım ömrü ve dayanıklılık garantisi vermektedir. Ürünlerimiz Dünya standartlarının üstündedir ve e ticaretimiz bilhassa sıfır atık projesinde A kalite ürünlerin kullanımı sağlamaktadır.” Appabins.com

2. GELİR MODELİNİZİ BELİRLEYİN.

Yola çıkmadan önce yolda bir çok engel ve beklemediğiniz güzel ve ya kötü sürprizlere karşı, gelir modelinizi de net olarak belirlemeniz çok faydalı olacaktır.

Gelir modelinizi sektöre dair kendinize soracağınız sorularla belirleyebilirsiniz. 

Ne Satıyorsunuz?

Fiziki Ürünler : Kıyafet, ayakkabı, ev eşyaları vb.

Dijital Ürünler : Hizmet olarak kullanılan yazılım, e kurslar, e kitap vb.

Hizmetler : Temizlik, danışmanlık vb.

Kime Satıyorsunuz?

Firmadan Firmaya ( B2B) : Firmalara, kurumlara satış yapıyorsunuz.

Firmadan Kullanıcıya ( B2C ) : İş dünyasında olmayan insanlara satış yapıyorsunuz.

Pazaryeri : Firmalar ve müşterilerini buluşturuyorsunuz.

Ürününüzü Nasıl Tedarik Ediyorsunuz?

 • Evde Üretim : Ürün ve ya hizmetinizi evinizde üretiyorsunuz
 • 3. Taraf Üretim : Ürün ve ya hizmetinizi 3. bir kişi ya da kuruma ürettiriyorsunuz.
 • Dropship : Bir dropship üreticisiyle ortak çalışıyorsunuz. Temel olarak bu, siz tüm müşteri ilişkilerini yönetirken onların sizin adınıza ürünü üretmesi, paketleyip kargolamasıdır.
 • Toptan Satış : Diğer şirketlerden toplu olarak mal veya hizmet satın alıyor ve bu ürünleri çevrimiçi mağazanızda tekrar satıyorsunuz.

3. PAZAR ANALİZİ

İşte size çok önemli bir bilgi : Pazarını, hedef kitlesini doğru tanımlamamış ve tanımamış hiçbir e ticaret girişimi başarılı olmamıştır. O yüzden bu kısım belki de en önemli kısım, belki de işinizin anahtar noktası. Bu kısmı doğru tanımladığınız kadar başarılı olacaksınız. Diğer bütün planlarınızın başarısı, burayı ne kadar doğru yaptığınız ile alakalı olacak. Bu kısmı doğru belirlemek size içinde bulunduğunuz sektörü, rakipleri, müşteri tanımlamanızı doğru yapmanızı sağlayacak.

Pazar analizini belirlemek için belki de günler sürecek araştırma ve görüşmeler yapmanız gerekecek. Bunu nasıl yapabileceğinize beraber göz atalım

Sektör Raporları

Google amca bir kez daha size yardımcı olmak için burada. Google Trends hizmeti ile sektörünüzü, sektörünüzün yönelimlerini, büyüme trendlerini, müşterilerinizin ihtiyaç ve taleplerini belirleyebilirsiniz.  Örnek olarak akıllı bileklik ya da akıllı saatin popüler olduğunu gördünüz ve bir gün çocuğunuz için kaygılanırken çocuklar için üretilen akıllı saatleri satmanın  çok iyi bir fikir olduğunu düşündünüz.

İşte bu rapor size ürünün zannettiğiniz kadar popüler olmadığını, ama az da olsa bir talep olduğunu, bu talebim yoğun olduğu illeri gösterecektir. Talebin az olması tabiki de direk olarak yanlış bir fikir olduğu manasına gelmez, tüketici için yeni bir ihtiyaç doğurabilirsiniz, fakat kesinlikle dikkatli olmalısınız.

Alışveriş Yapın

İnternette okuyarak bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Fakat tam bir analiz yapmak için satmayı planladığınız ürünü satan en yakın dükkana gidin  ve gözlem yapın. Orada sizin olası müşterilerinizden binlercesi ile çoktan ilgilenmiş, talepleri belirlemiş, sektörü sizden daha iyi bilen insanların tecrübesine ihtiyacınız var. Bazen bu tecrübe size inanılmaz hız katacak bilgi ve tecrübeler katabilir. 

Diyelim ki akıllı çocuk saatleri satacaksınız. Bu ürünleri satan en yakın dükkana gidin ve şu soruların cevaplarını arayın:

 • En çok satan ürünler
 • En az satan ürünler
 • Sizinkine en çok benzeyen ya da aynı ürünün müşteri gözünde talep, sıkıntı ve memnuniyet alanları
 • Müşteriler bu ürünlere ne kadar harcıyor, limitleri neler?
 • Müşteriler tekrar aynı üründen alıyorlar mı?
 • Hangi dönemlerde satışlar artıyor, neden?

Rekabet İçin Hazırlanın

Olası tüm rakiplerinizin listesini çıkarın. Çıkardığınız listeye bunları muhakkak ekleyin :

 • Rakip İsmi
 • Websitesi
 • Fiyat Aralığı
 • Ürün Açıklamaları
 • Anahtar Detaylar ( malzeme, kalınlık, özellik vb.) 

Rakiplerinizin gözden kaçırdıkları neler? Sektördeki boşluğu buldunuz mu? Nasıl ekstra değer katacaksınız?

Fuarlar

Girişiminiz yakınınızda ya da yakın zamanda gidebileceğiniz bir fuarı var mı? Varsa muhakkak gitmeye çalışın. Fuarlar size sektörü tanımak, rakiplerinizle tanışmak, üreticilerle buluşmak ve herşeyin nasıl gittiğini anlamak için harika bir fırsattır. 

Bütün bunları yaptıktan sonra elinizde şu sorulara cevaplar verecek özetler olmuş olmalı. 

Sektörün Genel Durumu
 • Sektör ne kadar büyük?
 • Operasyon yapmayı düşündüğünüz özel alan ne kadar büyük?
 • Pazardaki en büyük tarihi büyüme ne zaman ve neden  olmuş?
 • Neden şimdi bu pazara girmek için en doğru zaman?
Fırsatlar
 • Hangi alt segmentlerde büyümek için fırsatlar var?
Rekabet
 • Ürün kategorinizde rekabet ne kadar yüksek?
 • Rakibiniz ürünü nasıl gönderiyor? ( Online, toptan, perakende mağaza vb.)
 • Rakibinizin ürününden farkınız ne?
Müşteri
 • Hedef Kitleniz Kim?  ( popülasyon büyüklüğü, yaş , coğrafya, eğitim, gelir düzeyi vb. )
 • Müşterileriniz internetten ürününüzü alacak mı?

4. PAZARLAMA VE SATIŞ

E Ticaret fikrinizi araştırdınız, gerekli etapları tamamladınız ve artık harika bir fikir olduğuna kanaat getirdiniz. Harika-peki müşterilerinizi e ticaret sitenize nasıl çekeceksiniz ve müşterilerin satın almasını sağlayacaksınız? Ayrıca bunun için ne kadar para harcayabilirsiniz?Pazarlama stratejinizi belirlemek için yukarıda değindiğimiz hedef kitlenizi belirlemiş olmanız gerekmekte. 

İletişim çağında müşterilerinize ulaşabileceğiniz bir çok kanal var, peki size en çok uyan hangisi?

Ücretli Pazarlama Alanları

 • Tıklama bazlı ödeme alan başta Google Ads olmak üzere reklam kanalları.
 • Satış Ortakları : bloglarında ya da websitelerinde komisyon karşılığı ürününüzün tanıtımına ve satışına izin vererek edinebileceğiniz ortaklar. 
 • Fenomenlerle Pazarlama : İnternet fenomenlerini ( youtuber , instagram fenomenleri vb. ) ürününüzün reklamını yapmak için kullanın. Belirli bir ücret ya da ürün karşılığında anlaşabilirsiniz.

Organik Pazarlama Alanları

 • Sosyal Medya ( Instagram, pinterest vb. ) hangisi size ve daha önemlisi müşterilerinize en çok uyan, dikkatlerini çekeceğiniz platform?
 • SEO  yani arama motorları optimizasyonu. Müşterilerinizin ilgisini çekerek içerik üreterek onlara erişin.  İçerikleriniz içinde bir yol haritası yapmayı, belirli bir strateji üzerine oturtmayı unutmayın. İçeriklerinizi planlayın, ve müşterilerinizin ilgisini test edin. 
 • Müşteri Deneyimi. Müşterileriniz sitenize geldiğinde onları ürünü satın almaya nasıl ikna edeceksiniz. Unutmayın 50 TL lik bir ürün satıyor olabilirsiniz, fakat müşterileriniz binlerce liralık kredi kartlarını sizin sistemlerinize emanet ediyor. Sitenizin arayüzü, tasarımı, güvenliği, işlevselliğine çok önem verin.
 • Bloggerla iletişim. Ürününüzü kullanan bloggerla iletişime geçin, o insanlara linkler vererek organik bağ kurabilir, ortak çalışabilirsiniz. Unutmayın, onlar sizin olası müşterilerinizi etkileyen insanlar.

Bu seçenekler arasında en doğruyu seçmek tamamen ürününüz ve sizinle alakalı. O yüzden tekrar ve tekrar bu konulara yoğunlaşmayı ihmal etmeyin.

Bir Müşteri İçin Ne Kadar Para Harcamalısınız?

Bu bir çok firmanın takıldığı, bazen sırf bu yüzden başlayamadığı özel bir detay. Reklam bütçesi belirlemek, yani kısacası bir müşteri için ne kadar para harcayacağınızı belirlemek için yapmanız gereken şey müşteri ömür değerini (ortalama bir müşteri hayatı boyunca ne kadar alım yapacak) belirlemek. Bununla ilgili ayrıca bir makale yazarak detaylı olarak açıklayacağız. 

5. DOĞRU AJANS İLE ÇALIŞMAK

E ticaret için bir çok teknoloji ve standart mevcut. Bunların en doğru şekilde kullanılması için sizin işinize en uygun olanları seçilmelidir. 

Ayrıca bu teknolojilerin tasarım ile desteklenmesi gerekmektedir. Yine bu tasarım ve teknolojiler ile eş zamanlı yürüyecek SEO, Reklam ve Pazarlama stratejileri gerekmektedir. Doğru ajansı seçerken dikkat edeceğiniz hususları burada toplamaya çalıştık.

6. ÜRÜN-HİZMET 

Ne satmak istediğinizi bulduysanız harika! Ama bazılarımız hangi ürünleri seçeceği konusunda emin olmayabilir. Online mağazacılıkda başarılı olmak için yukarıdaki detayları da baz alarak trendi yükselen niş ürünleri bulmayı ihmal etmeyin.

Ürün seçimi konusunda başarıyı artıran 3 hususa dikkat etmenizi öneriyoruz : 

 • Çok satılan sürekli ürünleri ( bebek bezi vb.) ucuza satabiliyor musunuz? Ürününüz bu ürünlerden mi? 
 • Kimsede olmayan ürünleri satıyor musunuz? ( Tasarımı size ait mobilya vb.)
 • Kişiye özel ürünler satıyor musunuz?

Satacağınız ürünleri listelerken dikkat etmeniz gerekenler :

 • Ürünün detaylı teknik bilgileri
 • Ürünü anlatan detaylı zengin teknoloji
 • Ürünü anlatan zengin multimedya
 • Anahtar detaylar ( su geçirmez vb. )
 • Fiyat avantajları

7. FİNANS YÖNETİMİ

Finans satış, gider ve işletmenin net gelirini tahmin etmek için kullanılır. Aşağıdakileri gösteren aylık bir tablo hazırlamanızı öneririz. 

 • Tahmini Gelir  
 • Sabit Giderler
 • Olası Değişken Giderler

Finans yönetiminizin şu sorulara cevap vermesi gerekmektedir :

 • Hedeflerinizi karşılamak için yılda ne kadar ürün satmanız gerekiyor?
 • 1 Üründen kârınız ne kadar?
 • Bir müşterinin ömür değeri ne kadar? ( pazarlama ve satış bölümünde açıklamıştık)
 • Müşteri kazanmak için ne kadar harcama yapabilirsiniz?
 • Yatırımcı getirmeniz için gereken erken dönemde büyük herhangi bir sermaye harcamanız var mı?
 • Tedarikçilerinizden daha büyük siparişler alarak brüt kar marjını artırabilir misiniz?

E TİCARET İŞ PLANINIZ HAZIR!

E ticaretinizin başarılı olması için gerekli dikkatlice hazırlanmış iş planınızı bunlara dikkat ederek hazırlayabilirsiniz. Bir iş planı yazmak her zaman iyidir, ve size hız, bütçe ve başarı kazandıracaktır. Ayrıca sizi sahada, pazarda rakiplerinize karşı daha hazırlıklı olmanızı sağlayacak, ayaklarınızı yere bastıracak kontrollü büyümenizi sağlayacaktır. 

Sıra sizde! Siz e ticaret işiniz için iş planı hazırladınız mı? Eklemek istediğiniz herhangi birşey var mı? Aşağıdan yorumlarınızla bizi bilgilendirmeyi lütfen ihmal etmeyin!